شرکت سهامی خاص ژن کاوش آزما- بتا بلوکر
بتا بلوکر

حذف تصاویر و رنگ‌ها
داروی بتا بلوکر

 

به طور معمول دارو های بتا بلوکر برای محافظت از قلب بعد از سکته قلبی مورد مصرف قرار می گیرد. این دارو ها برای درمان درد های میگرنی، فشار خون بالا، نامنظم بودن ضربان قلب و گلوکوم نیز استفاده می شوند. در بعضی افراد مشاهده شده است که پاسخ به درمان کم است و بتابلوکر بر آنها تاثیر گذار نیست. دانستن چگونگی تاثیر این دارو بر هر فرد در تعیین دوز مناسب دارو موثر است. بتابلوکر به عنوان یکی از مهمترین داروها برای درمان نارسایی های قلبی نیز به کار می رود اگرچه بر بسیاری از افراد موثر نیست. عملکرد بتا بلوکر در بدن بر مبنای دو خط سیر انسدادی و بیوشیمیایی است. بخشی از این فعالیت مربوط به محصولات ژن GRK5 می باشد که بعضی از تغییرات خاص در این ژن موجب کاهش فعالیت خط سیرهای متابولیکی بتا بلوکر در بدن می شود. تحقیقات نشان داده است که افرادی با این تغییرات ژنتیکی پاسخی به درمان نارسایی های قلبی نمی دهند.

داروهای مربوط به بتا بلوکر مانند متوپرلل به طور متداول در درمان بیمارانی که قلب آنها توانایی پمپاژ خون را به اندازه کافی ندارند، به تازگی دچار سکته قلبی شده اند و یا مبتلا به فشار خون بالا هستند مورد مصرف قرار می گیرد. این دسته از داروها  جلوی عملکرد آدرنالین را که معمولا در شرایطی مانند پرواز و یا هیجاناتی مانند جرو بحث و یا دعوا موجب بالا رفتن ضربان قلب می شود را می گیرد. بتابلوکرها میزان ضربان قلب را در چنین شرایطی ثابت نگه می دارند.

نتایج مطالعات نشان داده است که تفاوت های ژنتیکی در ژن گیرنده آدرنرژیک بتا 1 (ADRB1)، که کد کننده گیرنده هورمن آدرنالین است بر پاسخ شخصی هر بیمار به دارو تاثیر گذار می گذارد. این تفاوت باعت تبدیل آرژنین 379 به گلایسین می شود. حضور الل C باعث اثر موثر تر دارو بر بیمار می شود.

نشانی مطلب در وبگاه شرکت سهامی خاص ژن کاوش آزما:
http://gsdseq.ir/find.php?item=1.106.24.fa
برگشت به اصل مطلب